Žymaus architekto ir dizainerio darbai atskleidžia vaikų ir suaugusiųjų pasaulį

Žymaus architekto ir dizainerio darbai atskleidžia vaikų ir suaugusiųjų pasaulį

Panevėžio dailės galerijoje atidarytos dvi žymaus danų architekto ir dizainerio Arne Jacobseno kūrybos parodos: “Mažasis Arne” bei “Kertiniai ir nesenstantys”. Danijos ambasada ir Danijos kultūros institutas pristatė savo tautiečio, turinčio įtakos vyresnės kartos kūrėjams, dizaino formos suvokimą.

Kūrė ir vaikams

A.Jacobsenas 1902-aisiais gimė Kopenhagoje, o mirė 1971-aisiais. Danija prieš dvejus metus atšventė jo šimtmečio jubiliejų. Pasak projekto koordinatorės Šarlotės Helt Niogo, A.Jacobseno darbai puikiai tinka Dailės galerijoje. “Arne – puikus pavyzdys jaunimui. Jis ir po 100 metų išlieka kūrybingas ir nenuobodus. Jis suderino du dalykus – amatą ir meniškumą. Arne derino geometrines figūras ir gamtos formas, taikė naujas technologijas ir išrado daiktų formas, stebinančias įvairaus amžiaus žmones, – sakė Š.Helt Niogo. – Arne gimė ir gyveno itin puošnioje aplinkoje, bet jam tai nepatiko ir paaugęs jis viską perdarė pagal savo norus”.

Parodos dėmesio centre – ypatinga vaikų pasaulio atmosfera ir specialiai mažiesiems sukurti baldai. Jų dizainas, formos, spalvos atspindi visa tai, kas ano meto psichologų, pedagogų ir dizainerių supratimu buvo geriausia ir svarbiausia vaikams lavinti. A.Jacobsenas suprojektavo ne tik mokyklos pastatus, bet ir specialius baldus, šviestuvus, garsiakalbius. Gamta jam buvo įkvėpimo šaltinis. A.Jacobsenas sukūrė skruzdės, kiaušinio, gulbės formos kėdžių. Parodoje galima išvysti ir žaislinį meškiuką, pagamintą Vokietijoje, jam 100 metų.

Danijos bendruomenė itin žavisi A.Jacobseno parenkamomis spalvomis. Jis pats nuspręsdavo, kokios spalvos turi būti sienos, durys, lubos ir baldai jo sukurtuose pastatuose. Jo suprojektuota ir sutvarkyta Munkegardo mokykla žiniasklaidoje buvo vadinama nuostabiu vaikų pasauliu, šviesos, spalvų ir džiaugsmo karalyste.

Originalūs darbai

Galerijoje atskleidžiamas A.Jacobseno talentas ne tik kuriant vaikų, bet ir suaugusiųjų pasaulį. Parodoje “Kertiniai ir nesenstantys” pristatomi šeši brandžiausius žymaus danų architekto darbus. Tai – A.Jacobseno darbų branduolys. Parodoje pateikiama ekspozicija apie Munkergardo mokyklą Gentoftėje, Rodovres rotušę, Karališkąjį viešbutį Kopenhagoje, Belevue poilsio zoną, Šv. Kotrynos koledžą ir Danijos nacionalinį banką.

Danijos kultūros instituto Latvijoje direktorius Mogensas Lange tikino, kad parodą svarbu aplankyti. “A.Jacobsenas – Danijos įžymybė. Tikriausiai nėra danų, kurie apie jį nieko nežinotų, nes prieš dvejus metus buvo švenčiamas architekto šimtmetis. Daugelis šeimų varžosi, kad galėtų įsigyti jo originalių baldų. Juk itin malonu turėti A.Jacobseno suprojektuotą darbą ir juo kiekvieną dieną naudotis, – sakė M.Lange. – Atvykau iš Latvijos, kad galėčiau įvertinti, kaip paroda bus pateikta Panevėžyje. Vėliau ji bus perkelta į mano šalį, tad džiaugiuosi, kad daug žmonių galės išvysti žymaus architekto ir dizainerio darbus”.

Dailės galerijos darbuotojai tikisi, kad paroda paskatins žiūrovus pamąstyti ir įvertinti A.Jacobseno darbus, o svarbiausia – susidaryti nuomonę dėl jo kūrinių formos, funkcionalumo, kokybės ir skoningumo. Paroda – puiki galimybė mokytojams atvesti savo auklėtinius, kad jaunieji kūrėjai pamatytų, jog fantazijai nėra ribų.

Neringa Sirtautienė
tel. 467890 [email protected]

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų